Wille kojarzone są z kilkuhektarowymi posiadłościami z pięknym, dużym budynkiem w stylu dworkowym. Często wyróżniają się ogrodem z licznymi nasadzeniami krzewów, kwiatów i roślin. Obecnie spotkać możemy je głównie na przedmieściach miast. Zamożni klienci często decydują się natomiast na wybudowanie rezydencji, która jest bardziej nowoczesna, a zarazem klasyczna. W odróżnieniu do willi, nie muszą być one duże - ich powierzchnia zaczyna się już od 300 m2. Budowane są np. w stylu amerykańskim, z pięknymi elewacjami i dużymi oknami czy przeszkleniami sięgającymi od podłogi do sufitu.
Już na etapie projektowania warto określić, czego jako przyszły mieszkaniec oczekujemy od przestronnego domu. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane biura architektoniczne, których eksperci podpowiedzą, jak najłatwiej połączyć przestrzeń i swobodę z praktycznym wykorzystaniem dostępnego metrażu. Standardy wykończenia szybko się zmieniają. Obecnie jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych jest styropian grafitowy, odporny na praktycznie wszystkie warunki atmosferyczne. Zwłaszcza zimą skutecznie izoluje cały budynek, zapobiegając uciekaniu ciepła. W przypadku ocieplenia dachu stawia się na "pianę pur", która wyróżnia się większymi współczynnikami ciepła niż wełna mineralna.
Klienci coraz większą wagę przykładają do układu pomieszczeń, w szczególności części prywatnych. W przypadku sypialni najważniejszy jest dla nich komfort, powierzchnia, prywatna łazienka oraz garderoba. Dodatkowym atutem będzie bezpośrednie wyjście na taras. Część wspólna powinna być z kolei zaprojektowana w sposób ułatwiający życie domownikom. Doskonałym rozwiązaniem jest otwarta przestrzeń w salonie - mowa tu o coraz częściej spotykanym stylu loftowym, z ogromnym prześwitem do sufitu, sięgającym nawet 8 metrów. Salon połączony z kominkiem oraz bezpośrednim wyjściem bezpośrednio na taras sprzyja klimatycznemu relaksowi. Ważne, by część kuchenna była połączona z jadalnią dla dużego grona rodziny i przyjaciół.
W Polsce, wiele osób budujących domy wielkopowierzchniowe decyduje się nietypowe rozwiązania na kondygnacji -1. Do najbardziej niecodziennych, ale coraz popularniejszych wyborów należą m.in. sala kinowa, w pełni wyposażona prywatna siłownia z profesjonalnym sprzętem do treningów, sauna lub jacuzzi, a także domowe SPA. Dla fanów wieczorowych imprez w gronie przyjaciół sprawdzi się kącik barowy, gdzie będzie można delektować się smakiem wieloletniej whisky czy cygar. W ogrodach standardem stają się baseny i kort tenisowy.
Od dłuższego czasu obserwujemy rozwój technologii stosowanej również w budownictwie domów jednorodzinnych. Z pomocą przychodzi szeroka kategoria smart home, umożliwiająca właścicielom sterowanie całym domem z pozycji smartfona. Najczęściej klienci stawiają na bezpieczeństwo. Wybierają czujniki w drzwiach i oknach, sygnalizujące nieproszonego gościa, rolety antywłamaniowe i zdalny dostęp do monitoringu, a dodatkowo także możliwość zdalnej regulacji ogrzewania oraz oświetlenia.
Jeśli sami nie chcemy planować budowy od początku do końca, rozwiązaniem jest skorzystanie z pośrednika sprzedaży nieruchomości – w renomowanych biurach znajdą się bowiem umeblowane, gotowe do zamieszkania posiadłości, które szukają nowego nabywcy, ale i oferty nieruchomości w stanie deweloperskim, które klienci zaaranżują według własnego uznania i gustu.
Polacy najchętniej decydują się na zakup rezydencji poza miastem, w cichej, spokojnej miejscowości, z dala od zgiełku dużych metropolii. Ważne jest dla nich, by znajdowały się w otoczeniu terenów zielonych, blisko lasów, jezior i gór. Osoby decydujące się na zainwestowanie w wymarzoną posiadłość najczęściej chcą spędzić w niej resztę życia, ale też realizują projekt pod kątem późniejszego przekazania majątku kolejnemu pokoleniu. Inną grupą są natomiast klienci decydujący się zamieszkać w rezydencji tylko przez kilka lat, z zamiarem odsprzedaży nieruchomości z zyskiem. Na takiej transakcji zarobić można nawet od ok. 1 mln zł.
Autorem komentarza jest Tomasz Porowski, doradca inwestycyjny ds. nieruchomości z Pantera Invest
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-wykonczyc-wielkopowierzchniowa-nieruchomosc